Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Průvodce jarní údržbou čerpadel

Jarní měsíce jsou neodmyslitelně spojeny s odzimováním zahrady, případně i chalupy. Kromě péče o rostliny a zahradní nábytek nezapomínejte ani na údržbu čerpadel. Jak na to, aby bylo vše připraveno na novou sezónu?

Přehled typů čerpadel

Čerpadla se na zahradách používají k čerpání vody ze studní, vrtů, bazénů, jezírek nebo nádrží na dešťovou vodu. Obecně je lze rozdělit na ponorná a povrchová (samonasávací), přičemž samonasávací čerpadla do studny, jsou vhodná do hloubky max. 7-8 metrů. Do hlubokých vrtaných studní jsou určena ponorná čerpadla do studny, do vrtů speciální úzká ponorná čerpadla do vrtu. Pro čerpání vody do domovních rozvodů je nezbytné pořídit také domácí vodárnu s tlakovou nádobou (tzv. darling na vodu).

Povrchová čerpadla jsou na zahrádkách a chalupách většinou zazimována. Ponorná čerpadla do vrtu jsou určena k dlouhodobému ponoru, ale nejsou mrazuvzdorná. Pokud tedy zazimujete zdroj vody, musíte vytáhnout a zazimovat i čerpadlo.

Před jarní sezónou je potřeba čerpadla zkontrolovat, vyčistit a případně vyměnit opotřebované díly tak, aby byla zajištěna jejich efektivita a dlouhá životnost.    

Ponorné čerpadlo do vrtu Grundfos SQE

Čerpadla do vrtů mají specifický tvar

Údržba čerpadel po zimě ve 4 krocích

Ať už máte jakákoliv čerpadla, všechna si zasluhují po zimě vaši pozornost, a to bez ohledu na to, zda byla v zimě používaná, nebo nikoli. Jak na to?

Příprava na údržbu čerpadla a natlakování domácí vodárny

Před samotnou údržbou čerpadla si připravte potřebné nářadí, hadry a kartáče na čištění, případně i náhradní díly. Nezapomeňte na bezpečnostní opatření – ujistěte se, že je čerpadlo odpojeno od elektřiny.

V případě domácí vodárny zkontrolujte a seřiďte tlak v nádobě. Nejdříve vypněte a odpojte čerpadlo a vypusťte z tlakové nádoby veškerou vodu. Poté změřte tlak pomocí manometru, který je součástí vodárny. Tlak doplňujte pomocí ventilku, dokud jeho hodnota nedosáhne 90 % zapínacího tlaku na tlakovém spínači. Po zprovoznění čerpadla a naplnění tlakové nádoby tlak ještě jednou zkontrolujte.  

Domácí vodárna Wilo

Domácí vodárna Wilo s tlakovou nádobou a manometrem

Vizuální kontrola čerpadla a výměna součástek

Čerpadlo nejdříve důkladně prohlédněte. Čerpadla obsahují díly, které se mohou opotřebovat a je nutné je vyměnit. Nejčastěji jde o těsnění, které má životnost zhruba 3 roky. Zkontrolujte ale také kabely, spouštěcí lanka, chladicí pláště, hadice a spojovací materiály.

Pokud mají některé komponenty známky poškození, opotřebení či koroze, vyberte si z naší nabídky náhradních dílů pro čerpadla. Při rozsáhlejším poškození zvažte pořízení nového čerpadla. Rádi vám při výběru poskytneme odborné poradenství zdarma.

Čištění čerpadla a údržba filtrů

Vizuální kontrola může odhalit i zanesení či znečištění čerpadla. Usazeniny je nutné odstranit, protože mohou způsobit snížení výkonu nebo zablokování čerpadla. Může se také stát, že čerpadlo během zimy „zatuhne“. V tom případě je dobré jej pomocí hasáku protočit, aby se hřídel uvolnila.

Při čištění se zaměřte na vnější i vnitřní části, zejména pak na sací koš a hadici. Pokud používáte filtr na mechanické nečistoty, je nutné jej před sezónou vyčistit proplachem pod tekoucí vodou. Vložky do uhlíkových filtrů mají omezenou životnost. Pokud již uplynula, je potřeba je vyměnit.   

Zapojení a zkouška čerpadla do studny

Čerpadlo po kontrole a čištění připojte a utěsněte. Zapněte jej, vložte do vody a sledujte, zda běží a vybublává z něj vzduch. Pokud vzduch uniká, nechte jej vybublat. Poté je čerpadlo připraveno k používání.

Může se však stát, že čerpadlo neběží. To znamená, že pravděpodobně během zimy zarostlo – zkuste jej párkrát zapnout a vypnout, aby se roztočilo. Pokud ani to nepomůže, vyhledejte servis, kde vám čerpadlo odborně rozeberou a vyčistí, případně zjistí přesnou příčinu poruchy.

Dalším častým problémem po zimě je i to, že se tlaková nádoba domácí vodárny napouští nezvykle dlouho. Příčinou může být opotřebení hydrauliky čerpadla, kdy je nutná její výměna.  

Ujistěte se, že v čerpané vodě není nadměrný obsah pevných částic

Pravidelná údržba je nejlepší prevencí problémů během sezóny

Údržba čerpadla je nerozlučně spojena s údržbou zdroje vody. Před sezónou si proto nechte udělat rozbor vody ze studny, který vám řekne, jaký je obsah pevných částic. Pokud je vyšší, než povoluje výrobce čerpadla, musíte studnu či vrt vyčistit. Nadměrný obsah mechanických nečistot totiž vede k zanášení čerpadla a poté k destrukci motoru. Čištění kopané studny zvládnete i svépomocí, pro čištění vrtané studny se raději obraťte na odborníky.

Během sezóny myslete na to, že čerpadlům nesvědčí suchoběh, nedostatečné chlazení, kolísání napětí a časté spouštění a vypínání. Tyto faktory významně zvyšují riziko poruch a zkracují životnost čerpadel. Proto se ujistěte, že je čerpadlo umístěné v dostatečné hloubce, používejte ochranu proti suchoběhu a pravidelně kontrolujte tlak. Pokud u vás dochází k častému kolísání napětí v elektrické sítí, zvolte čerpadlo s frekvenčním měničem, který reguluje otáčky čerpadla.

Jarní údržba a čištění čerpadel vám může ušetřit během sezóny spoustu starostí i financí, a to i v případě, že letos nebudete z nějakého důvodu čerpadla používat. Pokud by totiž motor čerpadla nebyl zapnutý déle než rok, mohl by se zadřít.

Vyberte si z naší široké nabídky čerpadel